امروز سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ۱۶:۳۰
عکس
جلسه 620
۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ۱۴:۰۹

بیانیه هیات داوران چهارمین دوسالانه نشان شیرازه

معجزه کتاب دانایی است و دانایی تا با زیبایی نیامیزد دل‌ها را برنمی‌‌انگیزد. زیرا آدمیان افزون بر مغز و اندیشه، قلب و احساس و نگاه نیز هستند. پس کتاب باید به چندین هنر آراسته باشد تا در نگاه‌ها بنشیند و قلب‌ها را دگرگون کند و در سرها شور افکند.
بیانیه هیات داوران چهارمین دوسالانه نشان شیرازه

بسم الله النور

بیانیه هیات داوران چهارمین دوسالانه نشان شیرازه

معجزه کتاب دانایی است و دانایی تا با زیبایی نیامیزد دل‌ها را برنمی‌‌انگیزد. زیرا آدمیان افزون بر مغز و اندیشه، قلب و احساس و نگاه نیز هستند. پس کتاب باید به چندین هنر آراسته باشد تا در نگاه‌ها بنشیند و قلب‌ها را دگرگون کند و در سرها شور افکند. هنر اگر سر برآستان کتاب نگذارد، بر پای کدام معشوق سر نهد؟ کتاب به یاریگری هنر، معجزه دانایی و زیبایی است و گرنه واژه‌های سرافکنده در اوراق پراکنده‌اند.

آنان که هنر خویش را در پای کتاب می‌ریزند و برگ برگ آن را به ذوق و قریحه خداداد خود می‌آرایند، تا آنگاه که چشمی برای دیدن و دلی برای لرزیدن باشد، دانش و فرزانگی را وامدار بلندای همت خود می‌کنند. جهان کتاب چنان فراخ و آسمان‌گون است که هنرهای بسیاری را پذیرا است و هر گوهری را خریدار و در این میان هنر گرافیک به دلیل توانایی و کارآمدی در عرصه‌ی کتاب آرایی اهمیت و منزلت ویژه‌ای یافته است. هنری که قادر است در قالب صفحه‌آرایی و جلدسازی و با بهره‌گیری از تصویرسازی و تایپوگرافی بر چشم و احساس و اندیشه مخاطبان خویش در کمترین زمان بیشترین تاثیر را بگذارد. خوشا آن چشم، خوشا آن دست، خوشا آن همت که شمع کتاب را پروانه است. درود بر دستانی که کتاب را می‌آرایند و بر آنان که پیغام کتاب را به تصویر می‌کشند و یا به شیرازه هنر ماندگارش می‌کنند. پرونده چهارمین دوره نشان شیرازه در شرایطی بسته می‌شود که بارقه‌های امید و انگیزه برای پیمودن راه پر پیچ و خم پیش روی نشر کشور در شرایط تحریم و دشواری‌های تولید نمایان شده است، در این میانه اما آنچه نباید مورد غفلت قرار گیرد، حضور گسترده‌تر و حداکثری طراحان و ناشران حرفه‌ای در این رویداد است. از این منظر، نشان شیرازه، رویدادی خجسته است که تداوم و تدارکش به دست اهالی این صنف است و بسته به حضور پرشور ایشان. حضور کم رونق ناشران خصوصا بخش خصوصی در این دوره تا حدودی به دلیل بحران‌های ناشی از کرونا و وضعیت بد اقتصادی، قابل پیش بینی بود، اما در این میان روزنه امید برایمان، عنایت برخی ناشران دولتی به تنوع طراحی و توجه ویژه به کتاب‌سازی با اصول حرفه‌ای در موضوعات روز بود. نکته‌ای که با توجه به بی‌نیاز بودن آن‌ها در رقابت، بیشتر جلوه می‌کرد.

گروه داوران ضمن تشکر از برگزارکننده و خصوصا تیم اجرایی این رویداد، به دلیل اثرگذاری چنین حرکتی آن هم در موضوعات متنوع، امید دارد راه برای رسیدن به کمال مطلوب هموارتر گردد.

و در نهایت هیات داوران چهارمین نشان شیرازه پس از بررسی آثار راه یافته به مرحله نهایی، بر این باور است که میانگین سطح کیفی آثار در برخی بخش‌ها قابل توجه است و برآیند آن‌ها بیانگر رشد بسیار خوب طراحان جوان و همت بلند ناشران است، هیات داوران اعتقاد دارد گام‌های مثبت و ارزنده‌ای در طراحی خلاقانه کتاب برداشته شده، اگر چه تا رسیدن به وضعیتی مطلوب مبتنی بر هویت ایرانی و با توجه به سابقه درخشان کتاب آرایی در تمدن اسلامی ایرانی، هنوز فاصله وجود دارد.

گروه داوری این دوره مرکب از ابراهیم حقیقی، اکبر نیکان‌پور، ساعد مشکی، مسعود نجابتی و کورش پارسانژاد برگزیدگان این دوره را اعلام می‌دارد و امیدواریم با توجه به تجربیاتی که از برگزاری چهار دوره حاصل شده و تصحیح برخی نکات فراخوان و بخش‌های جشنواره، دوره‌های آتی در سطحی گسترده‌تر و کیفیتی شایسته‌تر برگزار گردد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید